Blog

Hľadáte originálnu dekoráciu? Vintage zrkadlo obohatí každý priestor

10.5.2019


„Každý deň ber ako milosť, ako dar. Ráno nevstávaj príliš neskoro. Pozri sa do zrkadla, usmej sa na seba a povedz si "Dobré ráno!" Potom už si rozbehnutý, potom to už môžeš povedať aj druhým.“ Toto sú slová belgického spisovateľa a kňaza Phila Bosmansa. Jednoducho opísal praktickú stránku zrkadla, ktorý nám je výborným pomocníkom pri úprave zovňajška pred odchodom z domu. Zrkadlo má však aj iné vlastnosti. Táto hodnotná dekorácia dodá každej miestnosti charakter a štýl. Ak má zrkadlo navyše originálny, dizajnový rám, obyčajný predmet sa mení na dekoratívny klenot. Vlastníte zrkadlo s vintage rámom a neviete, čo s ním? My vám poradíme.


Zrkadlo s rámom

Zrkadlo s vintage rámom


Ako vintage sa označujú veci s vlastným príbehom

Slovo vintage má latinský pôvod. Skladá sa z dvoch slov: víno a odoberať. Mohli by sme teda povedať, že vintage doslova znamená vinobranie. Označoval sa tak každý vydarený rok, kedy sa zozbieralo kvalitné hrozno a produktom nakoniec bolo kvalitné víno. Vintage teda označuje niečo ukážkové, kvalitné, hodnotné, jednoducho dobrý ročník.

Neskôr sa tento výraz ujal na všetko staré, čo chceme označiť puncom kvality. Keď sa povie „vintage stolík“, znamená to, že stolík bol vyrobený veľmi dávno, použité boli kvalitné materiály, ktoré ani vekom nestrácajú na hodnote. V rámci dizajnu a módy sa datuje do obdobia dvadsiatych až šesťdesiatych rokov 20. storočia.

Vintage predmety pochádzajú zo starej doby, sú zvyčajne ošúchané a s patinou. Akoby daná vec už mala čo-to odžité, ukrýva v sebe vlastný príbeh. Vo väčšine prípadov ide tiež o veci zrecyklované či zreštaurované.


Zrkadlo Malkia 6

Moderné zrkadlo Malkia 6


Kúzelná moc zrkadiel

Nenahraditeľnou súčasťou každého domova by malo byť zrkadlo. Nielenže opticky zväčšuje malý priestor a odráža svetlo, zrkadlo s originálnym rámom dokáže dodať miestnosti osobitosť.

Je zábavné zdobiť interiér zrkadlami. Oblé, okrúhle, štvorcové či obdĺžnikové, s výrazným alebo jednoduchším rámom. Samotné alebo skupina zrkadiel, kdekoľvek zrkadlo umiestnite, stane sa dominantou miestnosti.


Zrkadlá

Súbor zrkadiel s rámami


Zavesiť alebo postaviť


Vráťme sa k tomu, ako šikovne využiť potenciál zrkadla s vintage rámom. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete zrkadlom dekorovať miestnosti:


1. Nevyužitá polička v predsieni


Zrkadlo vo vintage štýle

Vintage zrkadlo


Zaveste zrkadlo nad nevyužitú poličku v predsieni alebo chodbe. Pokojne ho môžete iba oprieť o stenu. Rozmiestnite pred neho priezračné fľaše a vázy s trsmi poľných kvetov. Takto môžete aranžovať aj vaše obľúbené rezané kvety.


2. Podlahové zrkadlo do nevyužitého kúta


Podlahové zrkadlo

Vintage podlahové zrkadlo


Podlahové zrkadlá sú ideálne na optické zväčšenie miestnosti. Malá vstupná predsieň razom získa centimetre. Postavte zrkadlo do nevyužitého kúta miestnosti. Aj odtiaľ bude mať pozitívny vplyv na vnímanie priestoru.


3. Nestratí sa ani medzi obrazmi


Zrkadlo medzi obrazmi

Zrkadlo ako súčasť galerie obrazov


Zrkadlá sú úžasným doplnkom k vystaveným obrazom, predovšetkým vtedy, ak je galéria obrazov strediskom miestnosti. Zrkadlo s vintage rámom je obkolesené umením. Geometrické pravidelné rámy obrazov a zrkadla vytvárajú dojem uhladeného umeleckého súboru.


4. Zrkadlo namiesto skla


Zrkadlo vo dverách

Zrkadlo ako súčasť dverí


Nepáčia sa vám vaše interiérové dvere? Jednoducho ich ozvláštnite tak, že nudné sklá vymeníte za originálne zrkadlá. Získate tak jedinečný a praktický doplnok, ktorý zmení celý charakter miestnosti.


5. Jedno vedľa druhého


Skupina zrkadiel

Galéria zrkadiel


Nie ste milovníkom obrazov? Stenu dokáže pekne a štýlovo vyplniť súbor zrkadiel. Nebojte sa použiť rôzne tvary rámu. Pred tým, ako ich začnete vešať na stenu, urobte si nákres s umiestnením každého zrkadla. Ak ste si nie istý, dajte si poradiť. Sradou odborníka sa nestane, aby zrkadlová stena pôsobila gýčovo.


6. Zrkadlo ako podnos


Zrkadlo ako podos

Zrkadlový podnos


Zrkadlo poslúži aj ako podnos. Postavte ho na bielizník alebo vintage komodu a poukladajte naň karafy s nápojmi, starožitné hodiny alebo iné výnimočné predmety z vašej zbierky.


7. Oživte konferenčný stolík


Zrkadlo

Zrkadlový vrch konferenčného stolíka


Rovnako to bude fungovať, ak vintage zrkadlo položíte na konferenčný stolík. Menšie zrkadlo môžete umiestniť aj do stredu jedálenského stola. Nechajte, nech sa počas večere všetko trbliece a odráža vo svetle.


8. Zrkadlo v kúpeľni


Zrkadlo v kúpeľni

Zrkadlo v kúpeľni


Vintage zrkadlo môže byť tiež odpoveďou na tmavú a neosobnú kúpeľňu. Ak vašej kúpeľni chýbajú okná, nahraďte ich zrkadlom. Umiestnite veľké zrkadlo nad umývadlo a z obidvoch strán ho dobre osvetlite lampami. Zrkadlo môžete umiestniť aj oproti svetelnému bodu, odrazí svetlo do celej miestnosti.


Biele zrkadlo

Zrkadlo s bielym rámom


Inšpirovali sme vás? Niekdy stačí navštíviť výpredaje či bazáre, možno tam nájdete skvost, ktorý dokonale zapadne do vášho interiéru. Tí zručnejší si zas sami dokážu pretvoriť obyčajný rám zrkadla na vintage štýl. Návodov a postupov je na internete niekoľko. Dajte zrkadlám šancu, budete prekvapení, aký výsledok s ich pomocou dosiahnete.