Blog

Oblečte svoju posteľ do nového šatu. Na kvalite obliečok záleží

11.3.2019


V posteli strávime až tretinu svojho života, a preto... Pamätáte si túto vetu, ktorou začínal náš blog o výbere kvalitnej postele? Podobný úvod mal náš článok o výbere správneho matraca. Posteľ je základ, matrac je nevyhnutný, no nielen tieto veci ovplyvňujú náš zážitok z noci. Aj posteľná bielizeň má vplyv na náš spánok. Ako ju kupujete? Zamýšľate sa nad materiálom, farbou či vzorom? Alebo kupujete podľa ceny? Nasledujúce riadky vám pomôžu zistiť, aká posteľná bielizeň je pre vás vhodnejšia a čím sa jednotlivé materiály líšia.


Posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Výber správnej posteľnej bielizne je o vašich individuálnych preferenciách. Aký ste typ? Máte radi v noci chlad alebo radšej teplo? Hľadáte ekologické a inovatívne varianty? Nižšie uvedené odporúčania vám pomôžu vybrať si tú pravú posteľnú bielizeň pre vás.

Bavlna

Ako by sme označili bavlnené obliečky:

 1. hrejivé
 2. šušťavé
 3. hladké
 4. ľahké

Prečo ich milujeme:

 1. sú odolné
 2. priedušné
 3. ľahko sa udržujú
 4. cenovo dostupné
 5. ideálne pre celoročné spanie


Bavlnená posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Bavlna je priedušnejšia ako ostatné tkaniny. Absorbuje vlhkosť z tela rýchlejšie ako syntetická bielizeň. Je najpopulárnejšou vlákninou na posteľnú bielizeň, ale je to aj jedna z najrozmanitejších, takže sa vyplatí vedieť, čo hľadáte

Bavlna, ktorá sa zvyčajne označuje ako 100% bavlna, je na dotyk trochu hrubšia a má kratšiu trvanlivosť než ostatné typy bavĺn. Vyrába sa z vlákien bavlníka, rastliny, ktorá je veľmi náročná na pestovanie.

Najťažšia a najpevnejšia je posteľná bielizeň z egyptskej bavlny. Tvoria ju ručne vyberané ultra jemné vlákna. Kombinácia vysokého počtu vlákien a kvalitných priadzí ju povýšila na najsilnejšiu a najodolnejšiu bavlnu na trhu.

PIMA bavlna je prírodné vlákno rastlinného pôvodu. Je to vysoko kvalitný druh americkej bavlny, ktorá má extra dlhé a jemné vlákna. Je neuveriteľne hladká, tenká, ľahučká, a zároveň veľmi pevná. Má nielen luxusný vzhľad, ale má aj dlhšiu trvácnosť. Veľmi rýchlo sa prispôsobí telu. Je to jediná bavlna, ktorá má svoju vlastnú ochrannú známku SUPIMA. Táto známka sa prideľuje iba výrobkom, ktoré sú vyrobené zo 100% americkej PIMA bavlny.


Bavlnená posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Satén

Ako by sme označili saténové obliečky:

 1. jemné
 2. hodvábny dotyk
 3. hladké

Prečo ich milujeme:

 1. saténové obliečky sú najbližšie ku skutočnému hodvábu
 2. majú lesklý povrch
 3. sú elegantné a luxusné
 4. ideálne pre celoročné využitie
 5. stále a odolné farby
 6. ľahká údržba


Saténová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Saténové obliečky môžu byť zo 100% bavlny, aj zo 100% polyesteru, resp. rôznych % pomerov. Špeciálnou kategóriou je Lyocell. Saténom sa nazýva materiál, ktorý vzniká tkaním v hustej atlasovej väzbe a merceráciou. Tým získava svoju pevnosť a lesklý vzhľad.

Výhodou umelého saténu (polyester) je veľmi nízka cena. Nevýhodou je, že sa veľmi kĺže a zadrapuje. Okrem toho nemá takmer žiadne absorpčné vlastnosti.

Naopak bavlnený satén sa nekĺže, nezadrapuje, je výborne savý a mäkký. Nevýhodou je vyššia cena, keďže kvalitná bavlna a jej spracovanie aj niečo stojí.

Špeciálnou kategóriou je Lyocell, čo je tiež prírodný materiál, podobne ako bavlna. Vyrába sa z celulózy rýchlo rastúcich stromov, ako je napr. eukalyptus. Na pocit je chladivý, jemný a vlhkosť odvádza až o 50% lepšie ako bavlna.


Sivá saténová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Džersej

Ako by sme označili džersejové obliečky:

 1. mäkké
 2. prispôsobivé
 3. hrejivé
 4. zväčšujú v miestnosti pocit útulnosti

Prečo ich milujeme:

 1. sú veľmi príjemné na dotyk
 2. sú elastické
 3. nekrčivé
 4. ľahká údržba


Džersejová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Džersej je všeobecné označenie ľahkých až stredne ťažkých pletenín. Vyrába sa prevažne z bavlny. Výrobky sú na dotyk mäkké, elastické, padavé a nekrčivé. Povrch je hladký alebo ľahko členitý. Obliečky sú priedušné a vysoko absorpčné. Látka je oveľa jemnejšia ako bavlna. Džersej sa dá napnúť až o 25% jeho základnej veľkosti, čo umožňuje výrobu napínacích plachiet bez vyššieho množstva umelých prímesov.

Flanel

Ako by sme označili flanelové obliečky:

 1. extra mäkké
 2. teplé
 3. zväčšujú v miestnosti pocit útulnosti

Prečo ich milujeme:

 1. zachytávajú telesné teplo
 2. ideálne pre zimu alebo celoročne


Flanelová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

V chladnejšom počasí alebo iba pre vytvorenie domáceho pohodlia sa čoraz častejšie využíva flanel. Toto bavlnené plátno vzhľadom k svojim vlastnostiam a špeciálnej úprave sa necháva prečesávať na rýchlo rotujúcom valci s ihličkami. Vďaka tomu sa plátno vyčeše na mäkký a veľmi príjemný materiál.

Ľan

Ako by sme označili ľanové obliečky:

 1. vzdušné
 2. ľahké

Prečo ich milujeme:

 1. sú jemné, ale luxusné
 2. veľmi priedušné a absorpčné
 3. výborná voľba pre letné obdobie
 4. po každom ďalšom praní sú na pocit mäkšie


Ľanová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Ľanové tkaniny sú tkané z ľanových vlákien, ktoré majú duté jadro, čo znamená, že sa môže pochváliť vysokou priepustnosťou vzduchu aj vlastnosťami tepelnej vodivosti. Keď je vám horúco, dokážu vásochladiť, naopak, keď vám je chladno, zohrejú vás. Táto tkanina prirodzene odpudzuje nečistoty a baktérie. Je však cenovo náročnejšia ako iné materiály. Navyše je dosť krčivá, pretože ľanové vlákna majú nízku elasticitu.

Bambus

Ako by sme označili bambusové obliečky:

 1. hladké
 2. veľmi mäkké
 3. pevné

Prečo ich milujeme:

 1. sú priedušné
 2. odolné
 3. odvádzajú vlhkosť
 4. hypoalergénne


Bambusová posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Vyrobené z najrýchlejšie rastúcej rastliny na svete. Posteľná bielizeň z bambusu je nielen ľahko udržiavaná, tiež sa považuje za ekologicky šetrnú. Nevyžaduje používanie pesticídov, taktiež je potrebné menej vody ako pri pestovaní bavlny. Bambusové obliečky sú mäkké, chladné, hypoalergénne a antibakteriálne.

Hodváb

Ako by sme označili hodvábne obliečky:

 1. na dotyk hladké a jemné
 2. lesklé
 3. pôsobia luxusne a elegantne

Prečo ich milujeme:

 1. trvácne
 2. izolačné vlastnosti
 3. odvádzajú vlhkosť
 4. hypoalergénne


Hodvábna posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Hodváb je známy svojimi antimikrobiálnymi a hypoalergénnymi vlastnosťami, čo z neho robí ideálny materiál pre posteľnú bielizeň. Odporúčané sú predovšetkým pre alergikov a pacientov s kožnými chorobami. Táto luxusná tkanina je považovaná za lepší izolátor ako egyptská bavlna. Ide o hladké a jemné textílie, mimoriadne trvácne. Starostlivosť o hodvábnu posteľnú bielizeň je náročnejšia. Hodvábne obliečky nie sú veľmi určené pre rodinu s deťmi, ich krásu docenia predovšetkým interiéroví dizajnéri a odborníci v oblasti doplnkov.


Lesklá hodvábna posteľná bielizeň

zdroj: pinterest.com

Našli ste sa v prehľade textílii použitých na výrobu posteľnej bielizne? Ste skôr „ľanový typ“ alebo vás to viac ťahá k hodvábu? Možností je neúrekom. Pri kúpe novej posteľnej bielizne treba mať na pamäti skôr funkčné a praktické vlastnosti ako luxus. Savosť, priedušnosť, príjemný pocit pri dotyku s telom, iba tak sa dokážete vyspať do ružova.