Blog

Predsieň nie je sklad topánok a kabátov. Takto by mala vyzerať

9.1.2019

Hosť do domu, Boh do domu. Hosť v dome, dizajnérska a poriadková polícia v dome. Všetci poznáme ten pocit, keď sa nám ohlási návšteva a nám zostáva iba zopár minút, aby sme upratali byt či dom. Na predsieň často zabúdame. Oveľa horší prípad je, keď sa nám nečakaná návšteva zjaví rovno pred dverami. Vtedy nie je čas na upratanie haldy topánok a hromady kabátov. Predsieň odzrkadľuje náš životný štýl. Prezrádza veľa o našom charaktere, aj o chode domácnosti a rodiny. Preto je potrebné venovať predsieni, zariadeniu v nej, aj udržiavaniu poriadku patričnú pozornosť. Viete, čo by v predsieni nemalo chýbať? Prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržiavať predsieň organizovanú a upratanú.

biela predsieň s kabátom

Zdroj: pinterest.com

Farebná schéma do vašej predsiene

Pokiaľ ide o vhodnú farbu do predsiene, je na vás, či zvolíte odvážne výrazné tóny alebo jemnú a upokojujúcu paletu farieb. Neutrálne odtiene zabezpečia, že vaša chodba bude ľahká a vzdušná. Zvážte však aj svetlé a stredne tónované odtiene žltej, zelenej, ružovej a modrej farby. Tieto pastelové odtiene sa budú vo vašej predsieni vynímať, budú pôsobiť veselo a povznášajúco. Za nadčasový odtieň, ktorým nikdy nič nepokazíte, sa považuje sivá.

V malej chodbe je najlepšie držať sa neutrálnej farebnej schémy na stenách a podlahách, aby ste zvýšili pocit svetla a priestoru. Oživte priestor umeleckými dielami, kvetmi a inými dekoráciami. Maľované steny sú obľúbenou voľbou na chodbe. Do popredia sa však opäť dostávajú tapety. Či už hľadáte niečo odvážne a jasné na vylepšenie modernej schémy, pokojné a elegantné, ktoré znásobí pocit domova, alebo svetlé retro tapety, voľba je nekonečná.

krémová stolička vo farebnej izbe

zdroj: pinterest.com

Predsieň by mala byť multifunkčná

Udržať poriadok vo vašej predsieni vám pomôžu skrinky na topánky, vešiakové panely, či vešiakové skrine, police a rôzne úložné boxy a koše. Vyberiete si tak nábytok do predsiene.

Často používané topánky ukladajte do policového botníka, menej používané schovajte za dvierka do skrinky na topánky. Šikovným riešením je botník, ktorý zároveň predstavuje lavicu a ponúka tak miesto na sedenie.

hnedá lavica s botníkom

Lavica s botníkom Langella

Video

Botník je ideálne riešenie na uskladnenie topánok. Súčasní predajcovia ponúkajú rôzne typy a variácie. Tradičné botníky majú vyklápacie dvierka, za ktorými sa zväčša ukrýva kovová konštrukcia, ktorá drží topánky. Botníková časť je často kombinovaná s klasickou policovou skrinkou a šuplíkmi.

bielý botník

Botník Anabela

O vaše bundy sa zas postará vešiakový panel. Naučte sa nechávať na háčikoch iba jednu bundu na osobu. Predsieň, ktorá je prepchatá kabátmi a bundami pôsobí chaoticky a neupratane.

biely vešiakový panel

Vešiakový panel Space

Ostatné zvršky odložte do vešiakovej skrine, ktorá je súčasťou zariadenia predsiene. Pre sezónne oblečenie vyhraďte miesto napríklad v skrini v spálni alebo v detskej izbe.

rohová kombinovaná skriňa

Rohová kombinovaná skriňa Orestes

Lavica nielen na sedenie

Lavica v blízkosti vchodu poskytuje miesto, kde sa pohodlne usadíte a bez stresu a problémov si obujete či vyzujete topánky. Takéto riešenie ocenia predovšetkým starší ľudia či malé deti. Vyberte si atraktívnu lavicu, ktorá zodpovedá štýlu vášho domova alebo chodby. Výborná voľba je lavica s úložným priestorom na topánky. Dizajnové a praktické sú lavice s úložnými boxami či košmi, do ktorých môžete uložiť napríklad aj rukavice, dáždniky či iné predmety, ktoré potrebujete ukryť pred zrakom vašich hostí.

biela lavica s košmi

Lavica s košmi Blanco

Video 

Priestrannú chodbu vyplňte pohodlným kreslom alebo dizajnovou lavicou či dvojsedom. Pri umiestňovaní sedadiel majte na pamäti priechodnosť chodby. Vyberajte si nábytok, ktorý neobmedzuje prechod z jednej miestnosti do druhej. Príliš robustná sedačka nepôsobí dobre. Ak ju musíte nepohodlne obchádzať, umiestnite ju inde alebo ju nahraďte kompaktnejšou verziou.

krémová pohovka

Pohovka Santon

Naopak, vo väčšej širokej chodbe si môžete dovoliť aj väčšiu pohodlnejšiu pohovku, ktorá vyplní inak nevyužitý priestor. Predsieň tak získa osobnejší charakter a už po vstupe do bytu či domu vy aj vaši hostia získate pocit útulnosti.

oranžová sedačka

Pohovka Cuba

Využite priestor pod schodiskom

Ak bývate v dome a schodisko na poschodie vystupuje z predsiene či haly, získavate ďalší priestor na vytvorenie odkladacieho systému. Pod schody nainštalujte skrinky alebo systém so šuplíkmi, ľahko si tak zorganizujete poriadok v kľúčoch, dokladoch, doplnkoch a iných drobných predmetoch, ktoré zväčša bývajú iba tak pohodené na policiach. Ideálne je navštíviť výrobcu, ktorý vám takýto systém vyrobí na mieru.

Zdroj: pinterest.com

Stojan na dáždniky alebo stolík

Ak vám to rozmery predsiene dovoľujú, umiestnite do nej prídavný nábytok. Stojan na dáždniky za vás vyrieši problém s mokrými dáždnikmi, z ktorých kvapká voda.

strieborný stojan na dáždniky

Stojan na dáždniky Oldo

Na odkladanie kľúčov, pošty a iných drobností poslúži konferenčný stolík alebo set príručných stolíkov. Tento nábytok vám zároveň ponúka priestor na umiestnenie stolnej lampy alebo inej dekorácie.

modré vzorové príručné stolíky

Set príručných stolíkov Brix

Dodajte predsieni svetlo

Môžete svoju predsieň zariadiť akokoľvek moderne a premyslene, pokiaľ však bude tmavá a ponurá, nikdy nedosiahnete želaný výsledok. Vneste do predsiene svetlo pomocou rôznych typov svietidiel. Stojacia lampa v tmavom kúte predsiene, stolná lampa na stolíku alebo skrinke na topánky, prípadne sada dvoch stolných lámp na komode pod zrkadlom. Rovnako si dajte záležať pri výbere stropného svietidla.

čierna stojaca lampa

Stojacia lampa Milano

Rovnaký efekt dosiahnete inštalovaním veľkého zrkadla do predsiene. Zrkadlo priestor opticky zväčší a presvetlí, zároveň oceníte aj jeho praktickú stránku pri kontrole vášho zovňajška pred odchodom z domu.

predsieňové zrkadlo

Zrkadlo Lynatet

Predsieň je prvé, čo uvidíte po návrate domov. Naučte sa ju udržiavať čistú a upratanú, pomôže to znásobiť váš príjemný pocit z domova. Zároveň to odbúra obavy z toho, čo povedia vaši hostia a návštevy. O peknej upratanej predsieni sa predsa inak ako pekne ani vyjadriť nemôžu.