Blog

Sedačka, ktorá ponúka maximálne pohodlie. Ako vybrať tú správnu?

27.2.2019


Dnes sa mi nechce nič, ani len prstom pohnúť. Toto nie je len text známej piesne od Zuzky Smatanovej. Toto je realita. Poznáte tie chvíle, keď sa cítite unavení, bez energie a jediné, na čo máte chuť, je natiahnuť sa na sedačku a relaxovať? Sedačka však musí byť pohodlná, aby bol váš relax dokonalý. Viete, čo všetko by mala kvalitná sedačka spĺňať? Prinášame šesttoro nákupu novej sedačky, ktorým by ste sa mali riadiť pri jej výbere.


Pohodlie na sedačke

zdroj: pinterest.com


1. Izbu nenafúkneš. Dôkladne si premeraj priestor.

Ešte predtým, ako sa vyberiete do obchodu, poriadne zmerajte miestnosť. Myslite pri tom na to, že sedačka nemá vyplniť celú miestnosť od steny k stene, a tiež naopak, malá sedačka vo veľkej izbe nevynikne, ani neposkytne vytúžené pohodlie. Zhodnoťte priestor a vytipujte si tvar sedačky. Položte si a zodpovedne odpovedzte na otázky: Koľko ľudí bude sedávať na sedačke? Bude sedačka centrom vášho domova? Budete na nej ležať, oddychovať, alebo bude skôr určená pre návštevy na rozhovory a socializáciu?

Priemerná hĺbka sedacej časti je najmenej 50 cm, čo vám dáva dostatok priestoru, ak ste vyšší a máte dlhé nohy, tiež vám umožní pohodlne sa usadiť na sedačke, ak ste nižší. Hĺbka sedadiel je u každej sedačky rozdielna. Najefektívnejšie riešenie je návšteva predajne s nábytkom. Tam vyskúšajte sedacie zostavy s rôznou hĺbkou, aby ste zistili, ktorá vám najviac vyhovuje. Ak ste vysoký, uistite sa, že sedadlo je dostatočne hlboké, aby ste mohli sedieť pohodlne. Ak ste kratší alebo máte boľavé kolená, zamerajte sa na plytšiu sedaciu časť, čo vám umožní ľahko a bez bolesti vstať. Pokiaľ ide o výšku sedu, rozpätie je medzi 45 cm a 50 cm.


Z čoho môžete vyberať?


Dvojsed/Trojsed

Je určený pre menší počet ľudí. Vyhovuje mladým párom, ktorí žijú uzavretejší život a prijímajú málo návštev. Je tiež ideálny do malých bytov a garsóniek. Dvojsed možno samostatne nemá takú hodnotu, ak je však súčasťou sedacej zostavy, mení sa z nenápadný na vyhľadávaný kus nábytku. Tí, ktorí nie sú zástancom veľkých kompaktných sedačiek, ocenia variabilitu sedacej zostavy zloženej z dvojsedu, trojsedu a kresla.


Dvojsed Homker

Dvojsed Homker v béžovej ekokoži


Rohová sedačka

Je určená pre väčší počet ľudí. Pekne vyplní priestrannú miestnosť a bez obmedzení poskytne pohodlie pre všetkých členov domácnosti. Zároveň dokáže definovať ohnisko v rámci priestoru.


Sedačka Limena

Rohová sedačka Limena


Sedačka v tvare U

Tzv. účková sedačka, to už je maximálny komfort. Perfektne vyplní prázdny priestor vo veľkej obývačke. Väčšina sedačiek v tvare U má rôzne prídavné funkcie, ktoré násobia náš pocit z leňošenia.


Sedačka Atol

Sedačka Atol


2. Aj ty si zaslúžiš luxus na zemi. Nech ti polohovacie opierky rozradostnia deň.

Ak trávite na sedačke veľa času, zadovážte si takú, ktorá má minimálne polohovacie opierky hlavy. Buď sú polohovacie všetky alebo sa dajú polohovať tie na dvojsede či trojsede, vtedy je rohová časť bez polohovacích opierok. Opierky sa polohujú mechanicky a dajú sa zaistiť vo viacerých stupňoch. Takto si viete nastaviť opierku tak, ako vám to najlepšie vyhovuje.

Veľa sedačiek je vyzbrojených už aj polohovacími opierkami na ruky, čo zväčšuje komfort zo sedenia.


Sedačka Marbela

Luxusná sedačka Marbela


3. Netlač sa na sedačke so svojím blížnym. Dopraj sebe i jemu dostatok miesta.

Veľa domácností nemajú možnosti vyhradiť jednu izbu pre hostí. Ani priestor na to, aby v prípade návštevy, ktorá sa rozhodne ostať na noc, rozkladali v spálni či obývačke prístelky. Vtedy je sedačka s funkciou rozloženia na nezaplatenie . Tieto sedačky sú oveľa ťažšie ako ostatné kusy, čo nie je podstatné v porovnaní s výhodami, ktoré prídavná plocha na spanie poskytuje. Využije ju nielen vaša návšteva, takáto sedačka je ideálna na leňošenie, aj rodinné hry.


Sedačka Brato

Sedačka Brato s funkciou rozloženia4. Urob si poriadok vo svojom dome a všetko, čo môžeš, ukry do úložného priestoru.

Bývate v malom byte? V tom prípade viete, akú hodnotu má akýkoľvek ukladací priestor. Voľte sedačku s úložným priestorom. Môžete doň pokojne odložiť deky, prikrývky, vankúše, stolové hry, knihy, ale aj sezónne oblečenie. Úložný priestor väčšinou býva súčasťou bočného otomana, niektoré sedačky ho ukryli do svojej čelnej časti. Úložný priestor tiež oceníte, keď sa vám ohlási nečakaná návšteva a neostáva čas na poriadne upratovanie. Jednoducho zhrniete neporiadok a šikovne ho ukryjete pred skúmavým zrakom svokry.


Sedačka Peter New

Sedačka Peter New s úložným priestorom

5. Plať iba za kvalitu. Sedačka by ti mala vydržať niekoľko rokov.

Použitý materiál ovplyvňuje životnosť, pohodlie aj vzhľad. Sedačky sú čalúnené látkou, ekokožou alebo kožou.

Keď si vyberiete pohovku čalúnenú látkou z polyesteru, máte istotu, že táto tkanina vydrží dlhú dobu, nevybledne tak ľahko, navyše škvrny na nej sa ľahko čistia. Pozor však na mastné škvrny, tu je vyčistenie zložitejšie.

Látka z mikrovlákien je tiež odolná voči škvrnám. Okrem toho nepriťahuje prach, čo ocenia predovšetkým alergici.

Sedačky čalúnené látkou šenil sú neuveriteľne mäkké, a tým, ako je tkanina vyrábaná, sa zdá, akoby mala rôzne odtiene. Rozptyľuje svetlo, čo je vidieť predovšetkým v domácnostiach s množstvom prirodzeného svetla.


Sedačka Magic

Sedačka Magic


Ak sa rozhodnete pre zamat, musíte počítať s istými nevýhodami. Zamat sa rýchlo opotrebováva, zato sedačka vyniká pohodlím a mäkkou štruktúrou. Na čistenie škvŕn je potrebné použiť parný čistič. Zamatové sedačky nie sú bežné, dokážu však vášmu domovu dodať eleganciu a štýl.

Bavlna víťazí, aj čo sa čalúnenia sedačky týka. S toľkými rôznymi štýlmi, farbami a vzormi, z ktorých si môžete vybrať, je ľahké nájsť sedačku, ktorá dokonale zapadne do vášho interiéru. Údržba aj čistenie škvŕn je veľmi jednoduché. Jednotlivé škvrny dokážete hneď vyčistiť bez použitia chemických čistidiel.

Ekokoža vyzerá ako pravá koža, no je podstatne lacnejšia. Je trvácna a ľahko udržiavateľná. Na pohľad vyzerá elegantne a luxusne.

Pravá koža je príjemná na dotyk, vyzerá výborne, má svoju charakteristickú farbu aj vôňu. Sedačka z kože je nestarnúca a nestráca na hodnote. Treba dávať pozor na škvrny, pravá koža častejšie vyžaduje profesionálne čistenie. Patina a zmena farby, ku ktorým časom dôjde, dodáva sedačke charakter a štýl, sedačka sa tak stáva unikátnou.


Sedačka Danilo

Sedačka Danilo z pravej kože


Ak pri nákupe budete dodržiavať toto šestoro, zaručene si vyberiete sedačku, z ktorej sa budete tešiť dlhé roky. Nezabúdajte, že sedačka má slúžiť vám, nie vy jej. Voľte materiál, ktorý sa ľahko udržuje a čistí, tiež neustupujte od ostatných vlastností, ktoré zvýšia vaše pohodlie a funkčnosť sedačky.